Aktualności

Aktualności

Dlaczego warto polecieć do Monachium?

Dlaczego warto polecieć do Monachium?

Monachium to stolica Bawarii, nazywane często drugą stolica Niemiec. Nazwa miasta pochodzi od zakonników benedyktyńskich Mönchen - mnisi. W 1175 roku, ośrodkowi nadano prawa miejskie. Tradycyjnie jak większość europejskich miast tak i Monachium składa się z dwóch odmiennych światów - historycznego i współczesnego. Poza nowoczesnymi osiedlami mieszkalnymi i centrami finansowo-biznesowymi jest tu jeszcze sporo miejsc w stylu dawnym, sprzed setek lat, a przedstawicielami historii pozostają liczne obiekty sakralne i świeckie.

Zabytki

Najbardziej charakterystycznym monachijskim obiektem zabytkowym jest z pewnością Frauenkirche czyli Kościół NMP wzniesiony na miejscu XIII wiecznej kaplicy, a jego najbardziej charakterystyczną cechą są dwie bliźniacze wieże przykryte nietypowymi kopułami z miedzianej blachy. Peterskirche to drugi z kolei kościół pod wezwaniem św. Piotra, stanowiący wizerunek miasta a jednocześnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc. Starówka jest tu typowa dla niemieckich miast, pełna mieszczańskich domów i wąskich ulic. Znajduje się tu również ogromny XIV-wieczny zespół pałacowy, posiadający aż osiem dziedzińców i kilkanaście pałacowych skrzydeł.

Miasto nowoczesne

Współczesne Monachium to przede wszystkim niezwykle prestiżowe targi, przyciągające co roku około 2 miliony ludzi na blisko 40 imprez wystawienniczych. To również centrum nauki i siedziba najlepszych europejskich szkół wyższych z doskonałą bazą noclegową w akademikach studenckich. Duże znaczenie mają też monachijskie festiwale. Jednym z największych jest letni festiwal filmowy. Z kolei Tollwood jest trzytygodniową imprezą muzyczną. Przy Olimpic Hill można wtedy zobaczyć wiele spektakli teatralnych, performanców, oraz imprez o charakterze muzycznym. Można też kupić żywność ekologiczną z całego świata. Green Farm Festival jest imprezą poświęconą kulturze irlandzkiej a Musik Sommer to nic innego jak muzyczne lato, czyli niezwykle inspirujący festiwal, w trakcie którego można posłuchać rozmaitych gatunków muzycznych.

Święto piwa

Szczególnym zaś elementem wyróżniającym miasto na tle innych w Europie jest słynny festiwal piwa Oktoberfest. Festiwal jest połączeniem nowoczesności i tradycji, do której monachijczycy wciąż przywiązują sporą wagę. Odbywa się już od blisko 200 lat a podczas każdej takiej imprezy trwającej kilkanaście dni miliony ludzi wypijają ponad 5 milionów litrów piwa, należącego do pięciu wiodących monachijskich browarów. Impreza skupia na sobie uwagę całej Europy i przyciąga wielu zagranicznych amatorów złotego napoju.

Tradycje

Tradycja w Monachium przejawia się też w innej formie. Na ulicach dość często można spotkać ludzi w oryginalnych bawarskich strojach. Regionalnie i tradycyjnie również gotuję najlepsze restauracje, gdzie podstawą menu z reguły jest pieczona golonka w piwie. Najlepsze i najmodniejsze restauracje można spotkać w dzielnicy Schwabing, będącej dawniej stolicą monachijskiej bohemy. Dla najbogatszych pozostaje jeszcze ulica Maximilianstraße, będąca skupiskiem najbardziej ekskluzywnych sklepów w mieście. Warto również wspomnieć o Festiwalu Muzyki Operowej.

Komunikacja

Podróż po Monachium nie sprawia żadnych kłopotów. Świetnie rozbudowana komunikacja miejska zawierająca metro (U-Bahn), kolej podmiejską (S-Bahn) oraz autobusy i tramwaje powoduje, że w Monachium praktycznie pieszo się nie chodzi. Metro jest doskonale oznakowane, turyści nie mają więc żadnych problemów z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Najlepszym rozwiązaniem dla turystów jest kilkudniowy lub tygodniowy bilet, umożliwiający swobodne podróżowanie po mieście.

Rozrywka

Wybierając kierunek południowy możemy zatrzymać się nad malowniczo położonymi jeziorami jak na przykład Starnberger See. Dla lubiących aktywny wypoczynek można polecić rower. Ścieżkami rowerowymi można dojechać dosłownie wszędzie, także poza miasto do wspomnianych wyżej jezior. W Monachium funkcjonuje wiele browarów, które wystawiają swoje ogródki piwne. Można też zajrzeć do markowych piwiarni. Rodziny z dziećmi bardzo chętnie zaś odwiedzają największy ogródek piwny w Europie, czyli Hirschgarten. Każdego dnia rozbrzmiewa tu śmiech i gwar, którym towarzyszy dobra muzyka i zabawa.

Przypominamy, że już dziś mogą Państwo zarezerwować bilety do Monachium poprzez wyszukiwarkę umieszczoną w prawym rogu naszej strony.