Aktualności

Aktualności

Miejsca, które koniecznie powinniście odwiedzić w Oslo

Miejsca, które koniecznie powinniście odwiedzić w Oslo

 

Oslo, stolica Norwegii, choć miasto na pozór niewielkie, to jednak trudno się w nim nudzić. Na pobyt w Oslo wcale nie musisz wydać fortuny. Stolica Norwegii oferuje wiele darmowych atrakcji. Nieważne czy cenisz sobie piękno obcowania z naturą, walory sztuki i kultury czy lubisz zagraniczną kuchnie - Oslo jest dla Ciebie.

Przedstawiamy Państwu listę miejsc, które muszą znaleźć się w planie wycieczki po Oslo.

Ratusz w Oslo

Ratusz w Oslo to budynek, w którym mają swą siedzibę władze miasta Oslo, stolicy Norwegii. W budynku znajduje się również galeria sztuki oraz pomieszczenia biurowe. Ratusz w Oslo jest miejscem gdzie corocznie organizowana jest ceremonia wręczania pokojowej nagrody Nobla - jednej z najbardziej znanych nagród na świecie.

Strona internetowa: oslo.kommune.no

Opera w Oslo

Opera znajduje się w centrum Oslo, na początku Oslofjord. Imponujący budynek o powierzchni 38 500 m² posiada 1750 miejsc na dwóch kondygnacjach. Gmach Opery w Oslo to największy obiekt kulturalny takiego typu, który nawet dostał nagrodę Miesa van der Rohe – nagrodę przyznawaną przez Unię Europejską dla współczesnej architektury.

Strona internetowa: operaen.no

 

Muzeum Astrup Fearnley

Stosunkowo młody obiekt, złożony z dwóch połączonych budynków, mieszczących dzieła światowej sławy artystów jak: Andy Warhola, Damiena Hirsta, Jeffa Koonsa, Charlesa Raya, Richarda Prince, Matthew Barney`a, Bruce Nauman, Roberta Gober i Cindy Sherman. Muzeum polecamy przede wszystkim miłośnikom sztuki współczesnej.

Strona internetowa: afmuseet.no

Otwarte kąpielisko morskie SØRENGA

Półwysep Sørenga to część terenów portowych w obrębie rozwojowej dzielnicy Bjørvika. To nowa centralna dzielnica z parkami oraz znajdującym się w obrębie fiordu Oslo molo. Pierwsze w Norwegii otwarte kąpielisko morskie, wykorzystuje dostęp do wód fiordu i jest częścią promenady Sørenga.

Strona internetowa: sorenga.no

Mathallen — centrum norweskiej kultury kulinarnej

Hala targowa Mathallen wyróżnia się ilością restauracji, kawiarni, sklepów spożywczych, pubów, piekarni i ciastkarni. Zjeżdżają tu producenci domowych wyrobów regionalnych: mięs, serów, owoców morza i wielu innych własnoręcznie wyrabianych składników, aby skusić podniebienia turystów wyjątkowym smakami Norwegii.

Strona internetowa: mathallenoslo.no

Park rzeźb Ekebergparken

Znajdujący się niedaleko Ekebergrestauranten park posiadający 63 akry zalesionej powierzchni to okazja dla miłośników wypoczynku z książką czy relaksu podczas rozmyślań w ciszy. Sam park ulokowany jest na niewielkim wzgórzu i jest udekorowany rzeźbami autorstwa międzynarodowych artystów.

Strona internetowa: ekebergparken.com

Muzeum Muncha w Oslo

Placówka muzealna zajmująca się gromadzeniem i opracowywaniem zbioru dzieł norweskiego malarza Edvarda Muncha, znanego z przede wszystkim swojego dzieła "Krzyk".

Zasadniczą część muzealiów stanowi ok. 1100 obrazów, 4500 rysunków, 18 000 grafik, kilka rzeźb oraz zdjęcia i osobiste pamiątki, które artysta zapisał w testamencie miastu Oslo.

Strona internetowa: munchmuseet.no

 

Norweskie Muzeum Nauki i Technologii w Oslo

Muzeum jest instytucją edukacyjną prezentującą kolekcję, wystawy, publikację i podejmującą inne działania, by być miejscem nauki (często poprzez zabawę) dla osób w każdym wieku. Obiekt zajmuje powierzchnię ok. 20 000 metrów kwadratowych na przedmieściach Kjelsås na północy Oslo. Na miejscu znajdują się także: biblioteka i archiwum historyczne, kawiarnia oraz muzealny sklepik z pamiątkami.

Strona internetowa: tekniskmuseum.no

 

Oslo to nowoczesne i zróżnicowane miasto, a każda z jego części wnosi coś nowego i interesującego do całości. Wszędzie dotrzesz spacerem lub środkami miejskiej komunikacji publicznej. Oslo można zwiedzać zarówno latem, jak i zimą, każdy znajdzie coś dla siebie.

Na stronie KUP BILET możecie Państwo już dziś zaplanować swoją podróż do Oslo. Pierwszy lot odbędzie się 20 maja 2017 r. Przewoźnikiem obsługującym połączenie będzie WizzAir.

 

Źródła zdjęć:

ratusz-oslo.jpg wikipedia.org

opera-oslo.jpg wikimedia.org

Astrup-Fearnley-Muzeum.jpg wikimedia.org

sorenga-oslo.jpg wikimedia.org

mathallen-targ-oslo.jpg wikimedia.org

ekebergparken-park-rzezb-oslo.jpg – Wikimedia.org

munch-muzeum-oslo.jpg – Wikimedia.org

norweskie-muzeum-nauki-techniki-oslo.jpg - Wikimedia.org