Aktualności

Aktualności

Nietypowy bagaż – co warto wiedzieć?

Nietypowy bagaż – co warto wiedzieć?

Pasażer, który dużo podróżuje samolotem niejednokrotnie stoi przed dylematem, czy może ze sobą zabrać instrument, sprzęt sportowy czy wiele innych niestandardowych przedmiotów.  Zasady odnośnie przewożenia bagażu ponadwymiarowego są indywidualnie określane przez każdego z przewoźników. Z tego powodu najlepiej poinformować o swoim bagażu jeszcze przed wylotem i sprawdzić, czy przewoźnik nie ma nietypowych zapisów w swoim regulaminie lotów.

Bardzo często przewoźnik zezwala obok przysługującego bagażu rejestrowanego przewieźć dodatkową sztukę sprzętu sportowego. Ważne są jednak wymiary takiego sprzętu oraz ciężar. Pamiętajmy, że jeśli rezerwujemy lot online i chcielibyśmy zabrać ze sobą bagaż specjalny to po zrobieniu rezerwacji musimy koniecznie skontaktować się  z Centrum Serwisowym danej linii lotniczej, aby uzyskać zgodę na przewóz ww przedmiotu.

Bagaż Specjalny

Bagaż specjalny jakim mogą być przedmioty delikatne lub nieporęczne, jak również instrumenty muzyczne, mogą być przewożone na pokładzie samolotu, pod warunkiem, że zmieszczą się w schowkach lub pod fotelem pasażera. Jeśli natomiast wymiary są zbyt duże, musimy dla nich wykupić dodatkowe miejsce - według stawki dla osoby dorosłej.

Wybierając się tanimi liniami np. Wizz Air, mamy możliwość zabrania ze sobą sprzętu sportowego jako rejestrowanego np. sprzętu surfingowego, sprzętu narciarskiego i snowboardowego, torby golfowej, sprzętu do nurkowania, tyczki do skoków, roweru - o ile mieści się w standardach tabeli przewoźnika.

U Ryanaira za to, przewóz jednej sztuki sprzętu sportowego o maksymalnej wadze 20 kg i roweru do 30 kg będzie odpłatna według indywidualnego cennika. Podobnie odpłatnie możemy przewieźć instrument muzyczny. Gitary, skrzypce i podobne instrumenty muzyczne, które chcemy przewieźć na pokładzie samolotu, wymagają rezerwacji dodatkowego miejsca. 

Bagaż musi być odpowiednio zapakowany

 Jeśli zabieramy ze sobą bagaż nietypowy czyli ponadwymiarowy to musimy pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu do podróży. Możemy zabrać:

  • deskę surfingową (po jej odpowiednim zapakowaniu),
  • narty (po spakowaniu ich w pokrowiec z uchwytami i zabezpieczeniu krawędzi przed ewentualnym skaleczeniem),
  • rower (po spuszczeniu powietrza z opon, wymontowaniu kierownicy, przykręceniu pedałów),
  • sprzęt do nurkowania (butla powinna być pusta i schowana do torby, w której mogą również znajdować się: ABC air jacket, octopus, pianka)

Gdy nadejdzie dzień wylotu, to po przybyciu na lotnisko musimy udać się do kolejki check-in, następnie po odejściu od odprawy biletowej, nasz niewymiarowy bagaż będzie przeniesiony do specjalnego stanowiska, gdzie zostanie dokończona odprawa bagażowa. Pamiętajmy, że opłata dokonana za taki bagaż może być niższa jeśli skorzystamy ze strony internetowej lub powiadomimy telefonicznie przewoźnika.