Aktualności

Aktualności

Odkryj piękno Krakowa

Odkryj piękno Krakowa

Kraków to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych polskich miast. Każdy, kto był chociaż raz w Krakowie nie zapomni wrażenia, jakie zostawia wzgórze na Wawelu, rozciągające się nad leniwie płynącą Wisłą, urokliwy rynek z pięknym Kościołem Mariackim i mnóstwo zieleni. Trudno mówić o zabytkach Krakowa, gdyż prawie całe miasto jest jednym wielkim zabytkiem. Może należałoby wyłączyć z tego obszaru jedynie nowoczesne osiedla mieszkalne, ale i tak całe centrum miasta warte jest podziwiania podczas rodzinnych spacerów.

Zabytki

Kraków to przede wszystkim miasto kościołów. W samym mieście jest ich ponad 120, a większość to obiekty zabytkowe, liczące setki lat. Poza Kościołem Mariackim na Rynku Głównym zwracają uwagę XIV-wieczne budowle takie jak Kościół Bożego Ciała. Ponadto Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, Katedra św. Wacława i św. Stanisława oraz szereg kościołów z XI wieku i tych starszych, już po przeniesieniu stolicy. Samo centrum miasta to oczywiście najważniejszy i największy plac, czyli Rynek Główny. To tutaj można podziwiać słynne Sukiennice, Kościół Mariacki, wieżę ratuszową, kościół św. Wojciecha i około 40 średniowiecznych kamienic. Uzupełnieniem głównego placu Krakowa jest Mały Rynek z szeregiem zabytkowych budynków. Miasto otaczają jeszcze resztki murów obronnych, wśród których widnieje Barbakan. Jest tu również słynna Brama Floriańska oraz kilka zachowanych baszt.

Wawel

Wawel to miejsce specyficzne, pozostające symbolem łączącym naród od pokoleń. Nie ma w kraju drugiego tak charakterystycznego obiektu i chociaż stolicą od 400 lat jest Warszawa, w umysłach rodaków to właśnie Wawel jest symbolem władzy królewskiej i świadkiem kształtowania się polskości. Zamek początkowo miał formę drewnianą, a jego kamienne mury zaczęto wznosić w XI wieku, rozpoczynając od Rotundy Najświętszej Marii Panny, czyli obecnej zamkowej kaplicy. Przez kilka stuleci kamienne mury zastępowały drewniane, a po pożarze w XV wieku przebudowano zamek na Wawelu całkowicie.

Parki i ogrody

W Krakowie jak w każdym większym mieście znajdują się miejskie parki ale tym, który jest szczególnie znany nie tylko w Polsce są krakowskie Planty. Jest to park miejski w Krakowie otaczający Stare Miasto, założony w latach 1822-1830. Planty powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Poza centrum miasta znajdują się dwa inne znane i popularne parki: Park Lotników Polski oraz Park Jordana. W obu znajdują się place zabaw i ścieżki rowerowe. Ozdobą parku Jordana jest niewielki staw, po którym można pływać łódką oraz muszla koncertowa. W Krakowie nie można też zapomnieć o nadwiślańskich Błoniach oraz o ogrodach botanicznym i zoologicznym.

Pozostałe atrakcje

Dla turystów i mieszkańców spragnionych relaksu swoje podwoje otwiera krakowski Park Wodny. Znajdują się w nim trzy baseny o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, co kwalifikuje park na pierwszym miejscu w kraju. Dodatkowych atrakcji wodnych jest mnóstwo, w tym różne stanowiska hydromasażu jacuzzi, rwąca rzeka, przeciwprądy czy sauny. Są też miejsca do uprawiania sportów wodnych: koszykówki, siatkówki oraz piłki wodnej, a także tęczowa ścieżka do chodzenia po wodzie i oczywiście aż 8 różnych zjeżdżalni. Znajdzie się również coś dla amatorów zakupów. Kraków jest bogaty w galerie i centra handlowe, w których otwarto około 270 punktów handlowo-gastronomicznych oraz kina.

Kraków na co dzień

Dla turystów Kraków to miasto pełne atrakcji. Przewijają się tu setki wycieczek, a gwar rozbawionych zwiedzających rozlega się na rynku. Wokół pełno jest kawiarenek i małych sklepików z pamiątkami. Nieco inaczej wyglądają krakowskie uliczki. Wąskie, klasyczne, zabudowane starymi kamieniczkami, w których można znaleźć zarówno artystyczne galerie, jak i nowoczesne sklepy. Jest tu wiele restauracji w tym niezwykle popularny Wierzynek. Nazwy ulic wciąż nawiązują do czasów historycznych, a wokół można spotkać wiele cechowych szyldów i symboli, tak typowych dla miasta. Dla tych, którzy cenią spokój pozostają spacery nad Wisłą albo rejs statkiem wycieczkowym. Można też usiąść na ławce wśród bujnej zieleni i z daleka podziwiać panoramę miasta.