Nowe procedury bezpieczeństwa w związku z Covid-19

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest w stałej, pełnej gotowości do obsługi lotów pasażerskich, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów sanitarnych. Zgodnie z wytycznymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem w transporcie lotniczym, na lotnisku w Szymanach obowiązują nowe procedury, których celem jest minimalizacja transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie najwyższego komfortu podróży pasażerów.

Wprowadzenie nakazu przestrzegania zaleceń sanitarnych na terenie lotniska

Od wjazdu na teren Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do wejścia na pokład samolotu, pasażerowie są zobligowani do stosowania się do kilku obowiązujących na lotnisku zaleceń, w zakresie działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko transmisji koronawirusa.

Należą do nich: noszenie maseczki ochronnej, zachowanie bezpiecznego dystansu 1,5 metra pomiędzy sobą a innymi osobami, wszędzie tam gdzie to możliwe, częste i dokładne mycie oraz dezynfekcja rąk, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania, nawet podczas noszenia maseczki,
ograniczenie w miarę możliwości dotykania elementów infrastruktury lotniska oraz pokładu samolotu.

W celu ułatwienia pasażerom stosowania się do obowiązujących na lotnisku wymogów sanitarnych, na terminalu umieszczone zostały materiały graficzne tj. plakaty informacyjne, oznaczenia poziome i pionowe, a także emitowane są specjalne komunikaty głosowe.

Na terminalu pasażerskim podróżni będą mogli skorzystać z punktów dezynfekcji rąk oraz z możliwości zakupu maseczki ochronnej m.in. w automacie przed wejściem do terminala oraz w Punkcie Informacji Lotniskowej.

Ograniczenie dostępu do terminala pasażerskiego

Terminal pasażerski jest otwarty w czasie odprawy, na 3 godziny przed planowaną godziną odlotu i pozostaje otwarty na 2 godziny po przylocie.

Dostęp do terminala podzielony został na strefę wejścia i wyjścia. Osoby wchodzące na terminal, proszone są o korzystanie z wejścia „Odloty/Departure”, osoby wychodzące z terminala kierowane są do wyjścia „Przyloty/Arrivals”.

Montaż osłon z pleksy na stanowiskach odprawy pasażerskiej, kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej

W celu zwiększenia separacji podróżnych i obsługi lotniska, w punktach odprawy pasażerskiej, kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej, zamontowane zostały specjalne osłony z pleksy.

Wyposażenie pracowników lotniska w niezbędne środki ochrony osobistej

Podczas odprawy, wszyscy pracownicy portu korzystają z artykułów ochrony osobistej tj. maseczek ochronnych, przyłbic ochronnych, rękawiczek jednorazowych oraz środków dezynfekujących.

Intensyfikacja działań związanych ze sprzątaniem i dezynfekcją powierzchni terminala

Powierzchnia terminala pasażerskiego jest i będzie poddawana regularnemu sprzątaniu oraz dezynfekcji. Działania w tym zakresie zostały zintensyfikowane w miejscach takich jak toalety, stanowiska odprawy pasażerskiej i kontroli bezpieczeństwa, poczekalnie. Na terenie terminala dostępne są również specjalne żółte kosze na zużyte środki ochrony osobistej.

Poniżej podajemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Kiedy linie lotniczą wznowią połączenia z/do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury?

Decyzja przewoźników lotniczych o wznowieniu lotów pasażerskich uzależniona jest od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i za granicą oraz obowiązujących obostrzeń prawnych.

Aktualne daty lotów z/do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury dostępne są w systemach rezerwacyjnych linii lotniczych:

LOT

Kraków

Ryanair

Londyn Stansted

Wrocław

Wizz Air

Dortmund

Londyn Luton

Jakie procedury bezpieczeństwa będą obowiązywały w samolocie?

Każdy z przewoźników lotniczych zobowiązany jest do prowadzenia działań profilaktycznych, minimalizujących ryzyko transmisji koronawirusa. Informacje o procedurach bezpieczeństwa obowiązujących na pokładzie samolotu dostępne są na stronach internetowych przewoźników:
LOT

Ryanair

Wizz Air

Czy terminal będzie otwarty całodobowo?

Nie. Terminal pasażerski będzie otwarty w czasie odprawy, na 3 godziny przed planowanym odlotem i pozostanie otwarty na 2 godziny po przylocie.

Na ile przed odlotem powinienem pojawić się na lotnisku?

Z uwagi na wdrożenie nowych procedur bezpieczeństwa, rekomendujemy, aby pasażerowie przyjeżdżali na lotnisko na 3 godziny przed planowanym wylotem na rejsach międzynarodowych i na 2 godziny na rejsach krajowych. Zalecamy również, aby pasażerowie stosowali się do wytycznych przewoźnika w tym zakresie.

Jakich zasad związanych z zapobieganiem rozprzestrzenia się koronawirusa będę musiał przestrzegać będąc na lotnisku?

Każda osoba przebywająca na terenie lotniska będzie zobowiązana do przestrzegania obowiązujących wymogów sanitarnych: noszenie maseczki ochronnej na terenie lotniska, zachowanie bezpiecznego dystansu 1,5 metra pomiędzy sobą a innymi osobami, wszędzie tam gdzie to możliwe, częste i dokładne mycie oraz dezynfekcja rąk, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i kichania, nawet podczas noszenia maseczki, ograniczenie w miarę możliwości dotykania elementów infrastruktury lotniska oraz pokładu samolotu.

W jakich przypadkach służby lotniska mogą odmówić mi wejścia na terminal lub na pokład samolotu?

Odmowa wejścia na terminal lub pokład samolotu może dotyczyć przypadku, gdy osoba nie stosuje się do obowiązujących zaleceń sanitarnych.

Czy na terminalu można zakupić maseczkę ochronną?

Tak, maseczki będą sprzedawane w automacie przed wejściem do terminala pasażerskiego oraz w Punkcie Informacji Lotniskowej.

Informacje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju dostępne są pod adresem STRONA GIS

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego