Zasady przewozu bagażu

Wszystkich pasażerów, niezależnie od lotniska i przewoźnika, obowiązują międzynarodowe regulacje przewozu bagażu wynikające z zasad bezpieczeństwa (co i w jakich ilościach można przewozić). Dodatkowo każdy przewoźnik ustala własne reguły oraz limity bagażu zawartego w cenie biletu.

Każdorazowo przed podróżą sprawdź limity bagażu na stronie linii lotniczej. Upewnij się, jaki rodzaj bagażu zawarty jest w cenie Twojego biletu!

Opłata za dodatkowy bagaż będzie niższa, gdy zostanie uiszczona wcześniej przez internet, a nie bezpośrednio przed odlotem na lotnisku.

Aktualne zasady przewozu bagażu zawsze sprawdzaj bezpośrednio na stronie swojego przewoźnika

Jeżeli przewozisz przedmioty wymagające oclenia przed odprawą biletowo-bagażową musisz przejść odprawę celną. W tym celu skontaktuj się ze Służbą Celną

Rodzaje bagażu w pigułce

BAGAŻ GŁÓWNY (REJESTROWANY)

Bagaż odprawiany przy odprawie biletowo-bagażowej, przewożony w luku bagażowym samolotu. Każdy przewoźnik ustala własne limity wielkości i wagi bagażu głównego.

BAGAŻ PODRĘCZNY

Bagaż zabierany na pokład samolotu. Podlega obowiązkowej kontroli bezpieczeństwa. Każdy przewoźnik ustala własne limity wielkości bagażu podręcznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapoznanie się z zasadą przewozu płynów w bagażu podręcznym.

BAGAŻ GŁÓWNY (REJESTROWANY)

Niektóre linie lotnicze umożliwiają przewóz bagażu ponadwymiarowego oraz przewóz zwierząt. Szczegółowe informacje można uzyskać u przewoźnika.

Zagubiony bagaż

W przypadku zagubienia bagażu po przylocie należy bezzwłocznie zgłosić jego zaginięcie na lotnisku w Biurze Bagażu Zagubionego. W Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury poszukiwania zaginionego bagażu prowadzą Agenci Działu Obsługi Naziemnej. Na miejscu sporządzany jest oficjalny protokół i pisemne potwierdzenie zgłoszenia.

W przypadku zagubienia bagażu należy zachować kartę pokładową oraz kwit bagażowy.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego