Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowym urządzeniem RTG do skanowania przesyłek CARGO

Warmia i Mazury Sp. z o.o. zarządzająca Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach zakupiła nowoczesne urządzenie RTG przeznaczone do kontroli bezpieczeństwa ładunku i poczty, przesyłek oraz wszelkich innych dóbr transportowanych droga lotniczą.

Celem działania urządzenia jest wykrywanie zmontowanych urządzeń wybuchowych i zapalających. Sprzęt wyposażony jest w technologie DualView, dzięki której generuje dwa szczegółowe obrazy o wysokiej rozdzielczości, widoczne jednocześnie na dwóch monitorach. Do najważniejszych cech urządzenia można zaliczyć też rozmiar tunelu 180×180 cm, co czyni je jednym z niewielu tak dużych przyrządów na polskich lotniskach. Dopuszczalna waga prześwietlanych ładunków wynosi 5000 kg.

Parametry nowego urządzenia RTG pozwalają na obsługę nietypowych jednostek, w tym także kontenerów lotniczych, co jest jeszcze rzadkością wśród lotniczych terminali CARGO w Polsce. Możliwości jakie daje nam nowe wyposażenie to odprawa np. elementów maszyn do przemysłu wydobywczego, elektromaszynowego, zbrojeniowego czy motoryzacyjnego. Sprzęt zdecydowanie ułatwia też obsługę mniejszych, standardowych przesyłek optymalizując oraz zwiększając efektywność obsługi transportu CARGO w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury i jednocześnie stwarza warunki do dalszego rozwoju regionalnego lotniska oraz dywersyfikacji źródła przychodów” – podkreśla Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o.

W październiku 2021 r. Spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach uzyskała pozwolenia wymagane do obsługi operacji lotniczych typu CARGO, co pozwoliło na dodanie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do sieci transportowej RFS (Road Feeder Service) jako tzw. punktu wejścia do bezpiecznego łańcucha dostaw przesyłek lotniczych. Umożliwia to lokalnym producentom i eksporterom zainteresowanym wysyłką swoich produktów drogą lotniczą, odprawienie i nadanie przesyłek CARGO w Szymanach, które następnie kontynuują swoją podróż̇ transportem drogowym i lotniczym do miejsca docelowego.

Więcej informacji na temat zakresu usług sektora CARGO dostępnych w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury dostępnych jest w zakładce CARGO.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego