Pierwsze Lotnicze Regaty Żeglarskie

Pierwsze Lotnicze Regaty Żeglarskie odbyły się na Warmii i Mazurach

Opis do zdjęcia dodanego w panelu CMS

W sobotę, 20 maja 2023 r. w olsztyńskiej przystani OSIR „Słoneczna Polana” nad jeziorem  Ukiel , przy pięknej pogodzie odbyły  się pierwsze w historii Lotnicze Regaty Żeglarskie. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Patronem medialnym jest portal Pasażer.com

Uroczystego otwarcia regat dokonał Prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Wiktor Wójcik   i po odprawie sterników załogi rozpoczęły przygotowania do startu.

Do regat o Puchar Prezesa Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury  przystąpiło 16 załóg z lotnisk w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Rzeszowie, Lublina, Wrocławia, Olsztyn-Mazury oraz załogi z Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej, Polskich Portów Lotniczych, Firmy Airotec i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Przedstawiciele lotniska w Łodzi dopingowali uczestników regat z pomostów i łodzi klasy DZ.

Około godziny 11.00 załogi rozpoczęły rywalizację w ramach których obyło się 6 wyścigów po trasie TL, czyli o kształcie trójkąta – start pod wiatr i meta z wiatrem.  Około godziny 17.00 po podsumowaniu wyników poszczególnych wyścigów odbyło się uroczyste wręczenie  pucharów i nagród.  W I Lotniczych Regatach  Żeglarskich zwyciężyła załoga z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego ze sternikiem Januszem Pieńkowskim. Kolejne miejsca zajęła załoga  Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z sternikiem Katarzyną Ostrowską i Lotnisko Kraków – Balice ze sternikiem Pawłem Maślanką. Załoga inicjatora regat ze sternikiem Markiem Kucmanem zajęła 7 miejsce.

Po całodziennych zmagania na wodzie w hotelu Omega obył się uroczysty bankiet.