Lotnisko Olsztyn-Mazury z systemem ILS CAT II

W piątek, 23 października br. podpisana została umowa o dofinansowanie ze środków unijnych projektu na modernizację infrastruktury Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do II kategorii radiowego systemu nawigacyjnego ILS.

ILS (ang. instrument landing system) to radiowy system nawigacyjny, wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. System umożliwia precyzyjne prowadzenie samolotu od granicy zasięgu do – w zależności od kategorii systemu – pewnego punktu na ścieżce schodzenia lub do punktu przyziemienia na pasie startowym.

Aktualnie, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury posiada system ILS kategorii I, który umożliwia precyzyjne podejście i lądowanie przy widzialności na drodze lądowania (RVR) nie mniejszej niż 550 metrów i podstawie chmur nie niższej niż 60 metrów. Podniesienie kategorii radiowego systemu ILS z I do II, pozwoli na bezpieczne lądowanie samolotów w każdych warunkach atmosferycznych i umożliwia lądowanie przy widzialności na drodze startowej nie mniejszej niż 300 metrów i podstawie chmur nie niższej niż 30 metrów.

Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych w strefie airside lotniska, a także zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Prace modernizacyjne obejmą m.in. rozbudowę stacji transformatorowej, przebudowę i rozbudowę oświetlenia nawigacyjnego oraz certyfikację urządzeń.

Wartość projektu przekracza 25 mln zł, a kwota dotacji sięgająca 15 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014-2020.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego