Przy Lotnisku Olsztyn-Mazury powstanie centrum produkcyjno-logistyczne Consultronix SA

W marcu tego roku małopolska firma Consultronix S.A., specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości aparatury medycznejjako pierwsza zakupiła działkę inwestycyjną zlokalizowaną w strefie okołolotniskowej w Szymanach.Teraz inwestor przygotowuje się do rozpoczęcia procedur związanych z budową centrum produkcyjno-logistycznego, którego szacowany koszt wyniesie 16 milionów złotych. Inwestor planuje, że produkcję na Mazurach rozpocznie w 2024 roku.

O inwestorze
Spółka Akcyjna Consultronix powstała w 1987 roku w Krakowie. Współpracuje z czołowymi, światowymi producentami aparatury medycznej. Consultronix specjalizuje się w aparaturze okulistycznej i do mikrochirurgii oka, dermatologicznej oraz diagnostyce obrazowej i radioterapii. Partnerami firmy są czołowi producenci z USA, Australii, Korei, Niemiec, Szwajcarii i Francji. Jej siłą jest 35-letnie doświadczenie i nieustający rozwój. Od ponad dekady firma zajmuje się także produkcją. Produkty medyczne marki CX Engineering, spółki córki Consultronix SA, dostarczane są do ponad 30 krajów.

Consultronix SA – oswajamy technologie, budujemy relacje

W ramach CX Engineering istnieje dział produkcyjny oraz biuro projektowe. Firma jest drugim na świecie producentem precyzyjnych stołów okulistycznych oraz specjalizuje się w wytwarzaniu elementów mechatronicznych dla czołowych firm światowych. CX Engineering produkuje opatentowane przez siebie automaty do czyszczenia kaset aparatów do witrektomii i fakoemulsyfikacji, systemy personalnej ochrony radiologicznej, a także produkty do ratownictwa medycznego, w tym opracowany i wdrożony w ramach dofinansowania z NCBiR termometr do pomiaru temperatury głębokiej pacjenta.

Mottem CX Engineering jest „Think big. We do”. To właśnie indywidualne podejście do każdego projektu wyróżnia nas na ogólnoświatowym rynku – Piotr Barański, prezes CX Engineering sp. z o.o.

Dlaczego inwestujemy na Mazurach?

Spółka Consultronix znajduje się tuż obok lotniska w Balicach, gdzie nasze możliwości rozwoju powoli się kończą. Dlatego docelowo produkcję i logistykę chcemy przenieść do nowej lokalizacji, a w Balicach zostanie ośrodek badawczo rozwojowy i prototypownia. Prorozwojowe nastawienie władz lokalnych dla inwestycji technologicznych w połączeniu ze świetnym skomunikowaniem (od nowego roku pięć lotów tygodniowo na trasie Kraków- Szymany) zadecydowało o wyborze Szyman na naszą inwestycję. Nie bez znaczenia jest też duży potencjał rozwoju tego regionu – Krzysztof Smolarski, prezes Consultronix SA.

Inwestor, Grupa Consultronix, planuje budowę 1300 m2 hali produkcyjnej na potrzeby rozwoju technologii medycznych oraz 1100m2 biur. Konstrukcja hali powstanie w technologii drewna klejonego, która stosowana była również w poprzednich lokalizacjach firmy. Inwestor wybrał modułowe podejście do projektowanego obiektu, pozwalające na jego rozbudowę w przyszłości. Nowa inwestycja pozwoli na stworzenie początkowo około 30 miejsc pracy, a docelowo nawet 100.

Ogłoszona decyzja dotycząca ulokowania inwestycji firmy Consultronix SA na Warmii i Mazurach przyniesie same korzyści dla obu stron, zarówno dla inwestora jak i całego regionu. Jednocześnie Port Lotniczy Olsztyn-Mazury pisze w tym momencie nowy rozdział swojej historii, już nie tylko jako element infrastruktury transportowej, ale również jako multimodalne i wielofunkcyjne przedsiębiorstwo generujące rozwój komercyjny. Tym bardziej dziękuję za to zaufanie dane właśnie nam – Marcin Kuchciński, Wicemarszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Równolegle trwają prace związane z uzbrojeniem terenów w strefie okołolotniskowej. Na podstawie umowy zawartej między Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego a Gminą Szczytno, powstanie niezbędna infrastruktura – w tym nowe drogi oraz doprowadzenie najważniejszych sieci i mediów.

Jestem dumny, że Port Lotniczy Olsztyn-Mazury był kluczowym czynnikiem, dla którego małopolska firma Consultronix – lider w swojej branży, wybrała właśnie Warmię i Mazury jako miejsce w którym zamierzają rozwijać swoją działalność. Jest to potwierdzenie bardzo dużego potencjału – zarówno naszego lotniska, jak również całego regionu. Pamiętajmy, że taka inwestycja w regionie oznacza nowe miejsca pracy i nowe możliwości rozwoju dla dostawców towarów i usług z naszego województwa. Wierzę, że takich inicjatyw w Szymanach będzie coraz więcej – Wiktor Wójcik, prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., operatora Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego