Uroczyste otwarcie hangarów lotniczych w Szymanach

W poniedziałek, 22 listopada br. w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbyło się uroczyste otwarcie hangarów lotniczych, przeznaczonych do postoju oraz obsługi średnich i małych statków powietrznych. Inwestycja realizowana była przez 10 miesięcy - od marca do października tego roku, a jej wykonawcą była firma ELNET z Olsztyna. Budowa hangarów lotniczych jest elementem dywersyfikacji źródła przychodów portu i dostosowania infastruktury lotniczej do potrzeb użytkowników General Aviation.

Na wspólne zaproszenie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz Prezesa Zarządu Spółki Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej lotniskiem w Szymanach Wiktora Wójcika, w uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu województwa, władz samorządowych powiatu szczycieńskiego oraz Gminy Szczytno, a także służb mundurowych. W symbolicznym przecięciu wstęgi, oznaczającym oficjalne otwarcie hangarów, poza Marszałkiem Województwa oraz Prezesem Lotniska uczestniczyli Sławomir Wojciechowski – Wójt Gminy Szczytno, Krzysztof Mańkowski – Burmistrz Miasta Szczytno, Damian Stępień – Przewodniczący Rady Nadzorczej Warmia i Mazury Sp. z o.o. oraz Bartłomiej Walas – współzałożyciel Bartolini Air, największej w Polsce szkoły pilotażu. To właśnie ten ośrodek szkolenia pilotów będzie pierwszym najemcą jednego z nowo wybudowanych hangarów lotniczych. Współpraca pomiędzy Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Bartolini Air rozwija się od kilku lat – w tym roku firma z Łodzi otworzyła bazę szkoleniową w Szymanach, w której swoje umiejętności nabywać będą m.in. przyszli piloci Ryanair.

W celu wzmocnienia współpracy mającej na celu dalszy rozwój Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, Marszałek Województwa wraz z Wójtem Gminy Szczytno podpisali list intencyjny dotyczący uzbrojenia terenów inwestycyjnych wokół lotniska. Obszarem, na którym mogą powstać m.in. centra logistyczne i magazynowe oraz obiekty hotelowe i wypoczynkowe, zainteresowani są już potencjalni inwestorzy.

Podczas wizyty na Lotnisku Olsztyn-Mazury, Marszałek Województwa spotkał się również z kierownictwem oraz pracownikami portu, rozmawiając o specyfice ich pracy, a także realizowanych i planowanych inwestycjach.

 

Zdjęcia: Jakub Klepański, Katarzyna Bartko

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego