VI Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach

W Mikołajkach zakończył się VI Europejski Kongres Samorządów "Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę?", którego współorganizatorem był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W wydarzeniu odbywającym się 6 i 7 grudnia 2021 r. udział wzięli również przedstawiciele Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Wiktor Wójcik – Prezes Zarządu Spółki zarządzającej Lotniskiem uczestniczył m.in. w panelu dyskusyjnym pn. „Siła połączeń lokalnych – inteligentna infrastruktura regionalna w miastach i regionach”, który poświęcony był kwestiom związanym z zapewnieniem możliwości zrównoważonej komunikacji i mobilności społeczeństwa zarówno w dużych miastach, jak również pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Omówiono sposoby integracji konwencjonalnych środków transportu publicznego i prywatnego z nowymi jego formami np. car sharing, wynajem rowerów lub hulajnóg czy szybka kolej. Uczestnicy panelu zgodnie przyznali, że należy stworzyć spójny, zintegrowany i ponadsamorządowy system transportu, w którym wszystkie jego formy będą dostępne i komplementarne – np. przylatując na Warmię i Mazury samolotem, pasażer ma możliwość dojazdu z lotniska do miejsca docelowego szybką koleją lub samochodem elektrycznym.

Podczas dwudniowego Kongresu reprezentanci Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury mieli również okazję do nawiązania kontaktów i umocnienia relacji z liderami samorządów w polskich regionach, co przekłada się na nowe możliwości współpracy w zakresie rozwoju krajowych połączeń lotniczych.

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego