KORONAWIRUS SARS-CoV-2 - INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH Z/DO PORTU LOTNICZEGO OLSZTYN-MAZURY

Informujemy, że w związku z  trwającą epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, spółka Warmia i Mazury Sp. z o.o. zarządzająca Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach prowadzi działania prewencyjne zgodnie z aktualnymi zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

W trosce o bezpieczeństwo pracowników lotniska oraz pasażerów korzystających z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, zarządzający lotniskiem współpracuje ze służbami państwowymi, przewoźnikami lotniczymi oraz pozostałymi lotniskami w Polsce. Służby lotniska monitorują sytuację, śledzą komunikaty oraz stosują się do rekomendacji europejskich i światowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia oraz transportem lotniczym.

Zgodnie z wytycznymi Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, od 13 marca 2020 r. pasażerowie przylatujący do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ruchu międzynarodowym, poddawani będą kontroli temperatury ciała. Pomiar temperatury przeprowadzony będzie po wylądowaniu na pokładzie samolotu, przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przy udziale funkcjonariuszy Straży Granicznej, za pomocą bezdotykowych pirometrów. Kontrole prowadzone będą do odwołania.

Pasażerowie przylatujący do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ruchu międzynarodowym mają również obowiązek wypełnienia Kart Lokalizacji Pasażera, które udostępniane będą przez personel pokładowy lub w razie potrzeby przez służby lotniska.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o dużej liczbie przypadków COVID-19.

Na podstawie danych dotyczących oceny ryzyka opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania w szczególności do Chin oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia), Hiszpanii (Wspólnota Madrytu oraz miasta Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków), San Marino i Japonii.

Osoby, które w ostatnim czasie podróżowały do/z tych miejsc i zaobserwowały u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, powinny zasięgnąć pomocy medycznej i telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby określić dalszy tryb postępowania medycznego.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej osoby podróżujące powinny podjąć następujące działania profilaktyczne:

częste i dokładne mycie rąk, używając wody i mydła lub płynów/żeli antybakteryjnych na bazie alkoholu;

zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub jednorazową chusteczką podczas kaszlu i kichania;

unikanie dotykania oczu, nosa i ust

zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 metra między sobą a innymi osobami, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

 

Aktualne informacje GIS dla podróżujących: KLIKNIJ TUTAJ

Spot informacyjny Ministerstwa Zdrowia: KLIKNIJ TUTAJ

Całodobowa Infolinia NFZ dot. koronawirusa SARS-CoV-2 – tel. 800 190 590

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego