Ważne informacje dla pasażerów lecących do Wielkiej Brytanii

Uwaga! Obostrzenia i restrykcje rządowe obowiązujące podczas podróży lotniczej zmieniają się dynamicznie. Prezentowane informacje mają charakter poglądowy i chociaż staramy się aktualizować je na bieżąco, zalecamy weryfikację obowiązujących wytycznych na stronach rządowych.

Loty z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do Wielkiej Brytanii, tymczasowo zawieszone z powodu kolejnych fal pandemii, powrócą do rozkładu lotów już w sezonie letnim. O czym powinni pamiętać pasażerowie lecący do Wielkiej Brytanii?

WAŻNE! Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system „świateł drogowych” wprowadzający różne zasady wjazdu do tego kraju w zależności od kraju, z którego osoba przybywa. Polska znajduje się obecnie na pomarańczowej (bursztynowej) liście.

FORMULARZ LOKALIZACYJNY PASAŻERA

W ciągu 48 godzin przed wylotem, konieczna jest rejestracja podróży na stronie brytyjskiego rządu, wraz z wykupieniem testów na 2 i 8 dzień izolacji w UK. Na lotnisku pasażer okazuje Formularz wygenerowany ze strony internetowej w formie elektronicznej PDF np. na telefonie (nie może być to zdjęcie) lub w formie czytelnego wydruku. Formularze wypełniane odręcznie nie są akceptowalne. Wypełnij Formularz Lokalizacyjny Pasażera.

TESTY W KIERUNKU COVID-19

W ciagu 72 godzin przed wylotem, należy wykonać test w kierunku Covid-19. Tylko negatywny wynik testu uprawnia do wejścia na pokład samolotu. Dopuszczalne rodzaje testu: PCR, LAMP lub szybkie testy antygenowe. Obowiązkiem każdego pasażera jest upewnienie się, że wykonywany test spełnia wymagania brytyjskiego rządu (głównym kryterium jest spełnianie przez test warunku: swoistość ≥97%, czułość ≥80% przy ładunku wirusa 100 000 kopii /ml)kliknij. Wynik testu, w formie oryginalnego zaświadczenia, musi być w języku angielskim, hiszpańskim lub francuskim (dopuszczalne są również zaświadczenia dwujęzyczne np. polsko-angielskie). WAŻNE! Zaświadczenie z wynikiem testu musi zawierać: imię i nazwisko pasażera, jego datę urodzenia lub wiek, wynik testu, nazwę testu oraz nazwę firmy, która wykonała test.

Test muszą wykonać również osoby zaszczepione przeciw Covid-19. Z obowiązku wykonania testów zwolnione są dzieci do 11 roku życia.

Testy NHS nie są akceptowalne podczas podróży lotniczej z Polski do Wielkiej Brytanii.

Pasażerowie mają również możliwość zrobienia testu antygenowego na lotnisku – kliknij.

Przed wylotem, należy również wykupić testy na 2. i 8. dzień pobytu w Wielkiej Brytanii, o czym należy zadeklarować w Formularzu Lokalizacyjnym Pasażera.

KWARANTANNA

Po przylocie do Wielkiej Brytanii należy odbyć 10-dniową kwarantannę w zadeklarowanym przez siebie miejscu.

ODPRAWA NA LOTNISKU

W celu sprawnej obsługi pasażera, odprawa rejsów do Wielkiej Brytanii rozpocznie się na 3 godziny przed lotem. Wszyscy pasażerowie, bez względu na posiadany rodzaj bagażu, proszeni są o zgłaszanie się do punktów Check-In w celu niezbędnej weryfikacji dokumentów podróży. Zalecamy przyjazd na lotnisko z 3-godzinnym wyprzedzeniem. 

KARTA POKŁADOWA ORAZ WAŻNY DOKUMENT PODRÓŻY

Przydatne linki

Informacje MSZ dla podróżujących do Wielkiej Brytanii – kliknij

Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii [ENG] – kliknij

Rezerwacja testów na 2. i 8. dzień kwarantanny [ENG] – kliknij

Informacje dla pasażerów Ryanair – kliknij

Informacje dla pasażerów Wizz Air – kliknij

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Reginalnego